מכתבי תודה מסטודנטים/יות

"זכיתי להרגיש באמת את מתיקות דברי התורה, להבין את משמעות הפסוק "דבש וחלב תחת לשונך", ואף לספר בעונג וגאווה רבה את מה שלמדתי בשיעוריו, מידי שבוע בשולחן השבת"- מתאריך 12/08/20

במשך כל שנות לימודיי במערכת החינוך הדתי לא זכיתי לפגוש רב, מורה או מחנכת שגרמו לי להתחבר ללימוד התנ"ך, המדרשים והפירושים ולהנות מהם, כמו שקרה לי אצל המרצה מביה"ס ללימודי יסוד ביהדות, שיעורים אלו העניקו לי הבנה עמוקה יותר משזכיתי לה באולפנה. אני שמחה שזכיתי להיות סטודנטית בשיעורים שלו. אני מאמינה שבזכותם למדתי לאהוב את לימוד התנ"ך, ומקווה שאזכה לחזור לכיתתו בלימודי הדוקטורט בעזרת ה'.

"למדתי הרבה מהקורס הזה, נהייתי יותר סקרנית והוא אפילו קירב אותי לדת איכשהו. משהו שם נגע בי"- מתאריך 22/06/18

אני סטודנטית צעירה ועולה חדשה שמסיימת את הלימודים שלי לתואר ראשון בבר-אילן. לפני שאני נפרדת מהמוסד, רציתי להגיד משהו על החוויה המיוחדת שלי בלימודי קורסי היהדות. האמת היא כששמעתי בהתחלה שעליי לקחת 7 קורסי יסוד, הייתי בהלם וזה נורא הציק לי. פחדתי שיהיה לי קשה עם השפה, שזה סתם יבזבז את זמני, ושאין טעם או צורך לזה כיוון שגדלתי במסגרת מאוד דתית. מבחינתי, (אז) כבר היה לי את הבסיס וכל מה שצריך לדעת על יהדות. 

I could not have been farther from the truth.  Many of the Jewish courses here taught me interesting new things from multiple perspectives that allowed me to think deeply and even analyze earlier teachings. 

Many of the professors are astounding, highly intelligent and know how to properly lecture and educate. To name a few- Dr. Shpigel Boaz, Dr. Jeffrey Wolf, and Dr. Yonatan Feintuch.

 אבל במיוחד רציתי להודות להרב יוסף פריאל שלימד אותי השנה. למרות שישבתי הכי מאחורה בכיתה ולא דיברתי אפילו פעם אחת במשך השנה, נהניתי מכל רגע. החוויה בכיתה היתה אחרת וצורת הלמידה עם שילוב אלמנטים מצחיקים ורציניים, צורת הדיבור והטונים, משך את כל תשומת ליבי. 

מה שיותר חשוב, עקב אירועי חיים לא פשוטים, התרחקתי מהדת בשנתיים האחרונות והתחלתי להרגיש קצת געגוע. לא יודעת איך להסביר בדיוק אבל כל האנרגיה החיובית שהרב יוסף פריאל הביא לכיתה, יצרה אווירה מרגשת. הוא תמיד נכנס עם חיוך וברכה שמאירים את הכיתה, כך שסטודנטים מחייכים וצוחקים. 

למדתי הרבה מהקורס הזה, נהייתי יותר סקרנית והוא אפילו קירב אותי לדת איכשהו. משהושם נגע בי. כשנכנסתי לשיעור, המחשבת שבדרך כלל מונעים ממני להתרכז, ירדו כמו קסם והייתי בריכוז מוחלט כך שהדימיון רץ לצייר תמונות על סיפורי השיעור באותו זמן שעיניי דבוקות ללוח ולמרצה. 

A good teacher can inspire hope, ignite the imagination and instill a love of learning! 

So thank you for a wonderful experience I will never forget. 

May you continue to influence us students and people in general, in such a positive way.  (סטודנטית לת.ראשון שנה החוג המשולב)

"אני נדהמת מחדש כל אימת שאני נוכחת בהרצאותייך הנפלאות הן מלאות בהרבה ידע, חוכמת חיים, דרך ארץ"- מתאריך 21.02.17

אין ספק שרישום לקורס שאתה עומד בראשו היה אחד ההחלטות הכי נכונות ומוצלחות שעשיתי בשלוש השנים בלימודי התואר הראשון שלי, בבחירת קורסי יהדות. ברצוני להודות לך מעמקי נשמתי על חוויות אלו שחוויתי בזכותך, ולהשמיע בקול גדול בפני כל סטודנט שנרשם לאוניברסיטת בר אילן, עד כמה גדול הוא הסיפוק בלקיחת קורס, מאחד הקורסים שאתה מעביר. (סטודנטית לת.ראשון שנה ג' ניהול)

"הגעתי לקורס שלך מתוך חובה ויצאתי ממנו בזכות גדולה"- מתאריך 17.02.17

מבקשת להודות לך על קורס מרתק ולימוד חוויתי ומעניין, כל שיעור ושיעור מחדש. אתה מורה לחיים והקורס הזה מאוד משמעותי ומהותי להוויה ולאישיות של כל אחד מאיתנו, שכן עוסק בנו ובמצוות שביננו, בני האדם, ומחנך אותנו להמשיך ו"להיות טובים" צנועים ונאמנים לדרך.כמו שלימדת "כמים הפנים לפנים כך לב האדם לאדם". האמן לי, את סביבתי הקרובה כבר שיתפתי בכמה מהמסרים החשובים, מהפתגמים, הפסוקים המצוות והמקרים שלמדנו (שונא לטעון אל מול אוהב לפרוק? ענווה שלא לשמה אל מול תוכחה לשמה? ועוד ועוד פנינים ואנקדוטות מהקורס).חשוב שנמשיך לחנך את ילדנו כך שיהיו מודעים בליבם ובנפשם, ובעיקר באמונה שלמה להתנהגות רגישה כלפי הזולת, לעשיית הטוב והישר, לצמצום מעגלי שנאה, לקבלת האחר, ליראה, כל זאת כדי שנתקיים כחברה טובה יותר. (סטודנטית לת.שלישי שנה ג' מנהל עסקים)

"שילוב מצוין בין הגישה המדעית למקורות היהודיים"- מתאריך 07.08.16

אני חילוני לחלוטין ואני מצפה לשיעור ויושב מרותק. ד"ר חזוניאל טויטו, המרצה , אדם נדיר, אכפתי, אוהב את תחום עיסוקו, משתדל לקרב לתחום בנועם, מגיע מוכן לשיעורים ואדיב ביחסו. (סטודנט לת.ראשון שנה א' בלימודי מידע)

"הקורס מאפשר למידה בדרך שונה"- מתאריך 11.07.16

הקורס יכול להתאים לסוגי אנשים שונים. קורס מדהים עם מרצה מהטובים שזכיתי ללמוד מהם. לקחתי איתי מהקורס כל כך הרבה מעבר!! קורס מיוחד, מרגש, מועבר בצורה מקצועית ומעניינת, ושוב, מרצה מעולה!!!החיבור בין מוזיקה ליהדות הוא מקסים ומרחיב אופקים. הידע שלי ביהדות ממש מועט ולעיתים היה לי קשה להבין את ההקשר הגדול יותר לתנ"ך. למדתי המון ונהנתי מאוד. אני לא אדם דתי ולכן התרכזתי יותר בפן המוזיקלי מאשר התיאולוגי.

"זו היתה חוויה נפלאה ואני חייבת לציין שבזכותך גיליתי מחדש את ספר תהילים"- מתאריך 05.07.16

מאוד מאוד נהנתי השנה. המורכבות של המילים הפשוטות הללו, הדואליות של הטקסט, כל הקישוטים ששזורים ורקומים במבנה ובאמצעים הספרותיים, כולם חבויים באופן מדהים ומורגשים-פסיכולוגית!- זה הדהים אותי כל פעם מחדש. הנלהבות של המרצה, האווירה הנעימה, החיוך, הנכונות, הנתינה והמסירות לקורס ראןיים להערצה. תודה רבה על הכל!

"קורס שבו הרגשתי חיבור לתנ"ך ולסיפורי התנ"ך בשפה שמדברת לכולם-המוזיקה"- מתאריך 25.02.16

בסמסטר האחרון הייתי סטודנטית בקורס "הזמר העברי"- ד"ר יוסף פריאל, זהו לא קורס רגיל ביהדות. אני בתור סטודנטית חילונית בבר אילן מרגישה פחות מחוברת לקורסים המועברים במחלקות יהדות ועושה זאת כחלק מחובותיי בבר אילן. בקורס זה היתה מחשבה מאחורי השירים בהם המרצה בחר לגעת, החיבור שלהם לסיפורי התנ"ך וההרגשה כי המרצה מחובר מפנים ליבו לחומר שהוא מעביר. אז תודה על קורס שונה, מעניין ומעשיר. (סטודנטית ת.ראשון במדעי החיים שנה ב').

"הקורס תרם לי בצורה בלתי רגילה, התכנים מעניינים ולמדתי מהם המון לכל החיים"- מתאריך 08.02.16

לאחרונה סיימתי קורס חגי ישראל של ד"ר דב הרמן וברצוני לציין כי הקורס תרם לי מאוד. הרצאותיו של המרצה מעשירות ותורמות רבות ובנוסף המרצה הקפיד להישאר זמן רב לאחר ההרצאה ולענות על שאלות. אני חושב שקורס זה הוא חובה נעימה לכל סטודנט. תודה רבה. (סטודנט ת.ראשון בניהול שנה א'). 

"הצלחת לעורר בי עניין בתחום היהדות ואפילו נושאי השיעורים שלך הפכו לנושאי שיחה במהלך סעודת שבת"- מתאריך 04.02.16

ד"ר בועז שפיגל, אינני נוהג לעשות זאת הרבה אבל אתה אחד המרצים הטובים שהיו לי במהלך חיי. הצלחת לעורר עניין ולהעביר את החומר בצורה יוצאת דופן. מעטים המרצים שגם מצליחים להעביר את החומר בצורה מעניינת ואף לעורר עניין אצל הסטודנטים. על זה אני רוצה להודות לך. תמשיך כך! כבוד גדול היה להיות סטודנט אצלך. (סטודנט ת.שני במתמטיקה שנה א'). 

"אני סמוך ובטוח כי תחושתי הינה תחושתם הרווחת של הסטודנטים הנוספים שהשתתפו בקורס (ניתן היה לראות זאת על פניהם בסיום השיעור)"- מתאריך 03.02.16

ברצוני להודות על הקורס המעשיר והמלמד שעברתי בסמסטר הנוכחי בהנחייתו של ד"ר בועז שפיגל- מועדי ישראל. חשוב לי לציין כי מעטים המרצים המעבירים את תכני קורסיהם בצואה כל כך מוערכת ומעוררת הערצה. המחלקה ללימודי יסוד ביהדות צריכה להיות גאה שיש בשורותיה אנשים כמו המרצה. (סטודנט ת.ראשון בניהול שנה ג'). 

"אני אוהב את הדרך שבה את מעבירה את השיעור"- מתאריך 02.02.16

ד"ר לאה הימלפרב, רציתי להגיד לך תודה רבה. אני מגיע מרקע חילוני ובאתי עם קצת חשש לקורס שלך, אבל הקורס שלך מעניין מאוד, מדבר גם על הדברים הברורים וגם על הדברים הנסתרים. איך אפשר כמובן בלי האנלוגיות הרבות לתקופה של ימנו או בלי פינות האקטואליה האקראיות שאת מעבירה. בקיצור, תודה רבה נהניתי! (סטודנט ת.ראשון במשפטים שנה א'). 

"בדיעבד, הסתבר לי כמה בר מזל הייתי"- מתאריך 31.01.16

ברצוני להביע את הערכתי ותודתי לד"ר עמיחי כהן על קורס בלימודי יסוד שלקחתי אצלו הסמסטר (סוגיות העוסקות בנושאים אקטואליים). לקחתי בתמימות את הקורס לאחר שהנושא נשמע לי מעניין. זה היה בין הקורסים המעטים שנהניתי להגיע אל ההרצאות שבו כל פעם מחדש. הסיבה העיקרית לכך היא אולי העובדה שהמרצה תמיד הרצה לנו בגובה העיניים, ובצורה מובנת. חשוב היה לו שנבין ונפנים את תוכן ומהות הדברים, וזה לא מובן מאליו. לא היה ספק שנעשה מאמץ בארגון הקורס וזה בא לידי ביטוי הן בהרצאות עצמן והן במצגות הברורות והמאורגנות בהן נעשה שימוש במהלך אותן הרצאות. אז תודה רבה לך! (סטודנט ת.ראשון בהנדסה שנה ד'). 

"היה מרענן להגיע לשיעורי יהדות ולשמוע מעבר לענייני דת ויהדות (בתור חילונית), אלא דברים על החיים למרות שידעת לקשר אותם גם לדת ולתורה"- מתאריך 25.01.16

ד"ר עמיחי כהן, למדתי אצלך את הקורס סוגיות העוסקות בנושאים אקטואלים והיה לי חשוב להודות לך באופן אישי. אתה מורה כריזמטי, איכפת לך (ולא אחד שמסמן "וי") ומתוך כך, גם מעניין. אני באמת מרגישה שלמדתי דברים חדשים בקורס ויותר מזה: החומר שלימדת והאופן שהעברת אותו השפיעו עליי וגרמו לי לחשוב בין שיעור לשיעור. אני אמנם לא בהכרח לוקחת את זה לכיוון של דת, אלא למקום יותר אישי. אני מוקירה לך  תודה. (סטודנטית ת.ראשון לימודי מידע וסוציולוגיה שנה ג'). 

"כל שיעור גילתי כמה יפים ומיוחדים החוקים והגזרות והתובנות וממה הן נובעות והיה לי כיף לחזור למשפחה לשאול שאלות בנושאים הנלמדים וללמד את ילדיי"- מתאריך 24.01.16

סוף זה תמיד התחלה של משהו טוב יותר...כך כותבת המשוררת לאה נאור בשירה, והיום הגיע בשבילי הסוף שבעצם זו התחלה להתחברות אל עולם שלא ידעתי והכרתי. לא ידעתי לאורך כל ימי חיי את היופי הקיים בתחומי הלימוד במקרא. החל מהשיעור הראשון מרצה הקורס, ד"ר בועז שפיגל, יצר חיבור בלתי ניתן לתיאור וקסם מיוחד שקשה להסבירו במילים. המרצה יצר לי חיבור עמוק לעולם שלא הצלחתי להתחבר אליו כלל, בשיעוריו יצר אצלי אהבה לעולם שלא דיבר אליי והיה ממני והלאה. במכתבי זה רוצה אני לומר שאוניברסיטת בר אילן זכתה בכלל ובפרט הסטודנטים שהשתתפו בקורס באחד המרצים שהייתי אומר המרצה שנותן את כל כולו ללמידה, לחיבור הסטודנטים ולאהבה למקרא וספרות חז"ל. המרצה נותן במה לכולם ולכל עניין יש לו את הידע והמידע ללמד ולתת עוד ועוד. בשני התארים שלי באוניברסיטה אחרת לא יצא לי ללמוד עדיין עם מרצה כה מיוחד ומלומד שהחומר זורם אצלו בתוך הורידים והנשמה. המון המון תודה מכל הלב! (סטודנט לת.שלישי בניהול שנה ב'). 

"הקורס הועבר באופן מעשיר, מעניין ומרתק. נהניתי להקשיב להרצאות של המרצה ואני רואה בכך זכות גדולה"- מתאריך 24.01.16

למדתי קורס סוגיות עעסוקות בנושאים אקטואלים בהלכה אצל ד"ר חיים טלבי. אני חילונית, מי ייתן וירבו מרצים שכמותו. (סטודנטית לת.שלישי בכימיה שנה ג').

"אני רחוק 'שנות אור' מנושא היהדות אני מגדיר את עצמי כבעל דרך מחשבה רציונאלית- לוגית למדי, עם זאת גיליתי להפתעתי כי רוב קורסי היסוד ביהדות אותם אני לומד מעניינים למדי ולעיתים אני מחכה חשיעורים אלו יותר מאשר לחלק משיעורי המחלקה בה אני לומד"- מתאריך 21.01.16

 אני יליד ברית המועצות ועליתי לארץ עם הוריי. אני לומד עם ד"ר יוסף פריאל קורס סוגיות מוסריות בתורה ונורא התרשמתי לטובה מהערות "בין השורות" של המרצה אשר הינן ערכיות, חינוכיות ופדגוגיות. מספר ההשוואות לתחומי החיים והחברה שהמרצה ביצע תלוונה אותי הרבה מעבר לחומות האוניברסיטה. רציתי להגיד תודה על "המעבר" שקיבללתי בקורסים של ביה"ס ללימודי יסוד ביהדות. (סטודנט לת.ראשון  במזרח תיכון שנה א').  

"חומר הקורס הועבר בצורה מעניינת ומרתקת"- מתאריך 02.12.15

ד"ר דן יפה היה מרצה מעולה, חביב מאוד ואהוב על כל הסטודנטים בקורס וניכר כי הוא בעל ידע רחב בנושא הקורס שאותו מעביר- יחסי היהודים והנוצרים בתקופת המשנה והתלמוד וכן בתחומים אחרים. רציתי להביע את הערכתי העמוקה למרצה על שנה מהנה ומרתקת. תודה! (סטודנטית ת.ראשון בהיסטוריה כללית שנה ג'). 

"למרות שאני חילוני, אני ממליץ בחום לכל מועמד להירשם לאוניברסיטת בר-אילן דווקא בשל לימודי יסוד ביהדות"- מתאריך 18.10.15

אני חייב לציין שכל שבעת קורסי היהדות שלמדתי היו מרתקים מאוד, העשירו אותי בידע רב והועברו על ידי מרצים ערכיים ומיוחדים שלא נתקלים בהם במסגרות אחרות, היתה לי זכות ללמוד אצלם. סיימתי את שבעת הקורסיםבממוצע 98, אבל היה חשוב לי להשקיע ולהבין את הדברים- לא רק בשל הממוצע אלא בעיקר שאפיק תועלת ואקח איתי את הדברים שלמדתי גם לחיים בעתיד. (סטודנט לת.ראשון בכלכלה וחשבונאות שנה ד').

"נאמר לי שנדרש ללמוד לימודי יהדות, מאוד פחדתי! באתי להעמיק בעולם מקצועי ופתאום יש תוספת ללמידה, לא ידעתי כמה זמן זה יגזול ממני? האם זה מעניין? וזכיתי!!!!!- מתאריך 11.10.15

היה לי העונג ללמוד בקורס יסוד ביהדות בקיץ עם ד"ר חגית עמרני. לא ידעתי עד כמה יש נושאים מעניינים ומיוחדים בתלמוד שניתן ללמוד מהם במיוחד מתקופות העבר וממש להעמיק ולהבין אותם. אני כל כך שמח שלקחתי את הקורס כי הוא פתח לי הרבה דרכי חשיבה, העמיק לי את הידע והחשיבה ההלכתית ועזרה בפתרון של בעיות וסוגיות. אני רוצה ממש להודות על קורס מיוחד ועל העברת החומר בצורה נפלאה, כיפית, חוויתית, בפתיחות ובשיח שמביא רצון להמשיך ולהעמיק בדברים גם אחרי השיעור. (סטודנט לת.שלישי בניהול שנה ב'). 

"בתור חילונית שנתקלת לראשונה בחומר מסוג זה, הגעתי ללמידה מעט סקפטית אך רמת העניין שלי במהלך הקורס היתה גבוהה ביותר וזאת בזכות המרצה"- מתאריך 19.07.15

ברצוני להודות לד"ר דב הרמן על יחס מעבר למצופה אותו קיבלתי מהמרצה. מעולם לא נתקלתי ביחס כה איכפתי, מבין ומהיר. החל מהמפגש הראשון המרצה הסביר על החומר באופן מעניין ביותר, היה פתוח לשאלות ובהתאם לכך, גם החומר היה רלבנטי ומרתק. אין ספק כי גם בשנת הלימודים הקרובה ארצה ללמוד אצל מרצה זה קורס נוסף. מרצים כאלו ראויים להערצה כי מעבר לכך שהם מעלים את העניין בלימודי היהדות, הם נותנים לסטודנטים את האמונה באקדמיה בכלל ובמרצים בפרט. (סטודנטית לת.שני במנהל עסקים שנה ב'). 

לי אישית המרצה הכיר מקרוב את היהדות שלא ידעתי- בצורה מעניינת, מכובדת ורלבנטית לחיינו כאן ועכשיו"- מתאריך 06.07.16

אין זאת אלא עונג צרוף להמליץ על המרצה ד"ר חגי בן-ארצי בקורס 'הרעיון הציוני בהגות היהודית בעת החדשה' אשר ההקשבה והאזנה האמיתית אצלו הן רק מעט מהתכונות היפות שלו. המרצה הילך בין הטיפות ובין הרעיונות ובין המתלהמים למתונים, כאיש חינוך סבלני ומכיל. יופי של מורה! (סטודנטית לת.ראשון בספרות עם ישראל)

"דרך הלימוד של המרצה העניקה לי את אהבת התנ"ך"- מתאריך 01.07.15

ברצוני לציין לשבח את המרצה, ד"ר תמימה דוידוביץ אשר היה לי העונג ללמוד אצלה קורס'הספרים ההיסטוריים'. אישה מרשימה בזכות נועם הליכותיה, האינטליגנציה הכללית, הידע הרחב שלה, היענותה והכלתה של התלמידים. מרצה למופת!!! כן ירבו מורים כמוה בישראל. (סטודנטית לת.שני בפילוסופיה שנה ב').